Budoucnost tažných koní

Budoucnost prostředí ve kterém žijeme nám není cizí. Stejně tak budoucnost a existence pracovních a tažných koní. Je proto naší povinností najít uplatnění pro odvěkeného společníka člověka a dokázat, že jsme se jako lidstvo poučili.

 21. století tak bude ne konec, ale nový začátek využití koní, jako jediné obnovitelné pohybové síly. Pomozte nám najít pro koně světlo na konci tunelu.

Využitím kolesny za koně, koňské vyvážečky, rozporky s tlumením rázů či tažených zemědělských strojů poháněných vestavěným agregátem se tažný kůň opět stává konkurenceschopným.

Důležité je, že je nejen ekologický, ale do určité velikosti obhospodařované plochy také ekonomický. Podívejme se, čím můžeme přispět k větším výkonům, ale především nižší zátěži tažných koní:

 

  • Kolesna za koně - jednoduché zařízení známé minimálně 250 let. Je to zařízení tažené jedním nebo párem koní. Skládá se ze dvou kol a horní hrazdy, na kterou se buď pomocí navijáků či mechanicky zavěsí tažená kládá svou silnější částí (za odenek). Kůň tak netáhne po zemi celou váhu klády, ale netěžší část hmoty je přenášená na kolesnu a po zemi se táhne jen špička. Pomocí kolesny tedy kůň s menší námahou utáhne větší klády, dochází k menšímu poškození půdy a lesní cesty. 
  • Koňská vyvážečka -  menší obdoba lesní traktorové vyvážečky. Má 3 - 4 nápravy (6-8 kol), široké kola a vestavěný malý motor na pohon hydralické ruky, pomocí které je koňská vyvážečka soběstačná při nakládce a vykládce. Koňská vyvážečka se dostane díky své průchodnosti i do měkkého či úzkého terenu, kde není možno poslat traktor a především v měkém terénu neničí lesní cesty. Tlak na půdu je oproti těžkému traktoru s velkou vyvážečkou nesrovanatelný. Vlastníci a nájemci lesa mohou také žádat o dotace za šetrný způsod odvozu dřevní hmoty. Koně se tak dostávají do pozice rovnoceého pomocníka, kdy dřevo nejen stáhnou z mista těžby na lesní cestu, ale také sami po sobě díky koňské vyvážečky odvezou na skládku.
  • Rozporka - jde o vylepšenou rozporku, kdy je meziu závěsný tažný hák a rozporku vložena tlačná pružina. Ta tlumí rázy při tahu a šetří zdraví vašeho koně. Kůň se Vám za tuto investici odmění spkojeností, radosti z práce a pevnějším zdravím
  • Tažené stroje - za koně lze připojit "motorizovaný vozík". Je to v podstatě jednonápravová sulka, kde je pod kozlíkem vestavěn úsporný dieselový motor s vývodem PTO (hřídele) pro pohon tažených pracovních strojů. Koně tak táhnou jen váhu motorizovaného kozlíku a za ním připojeného stroje a motor obstarává pohon pracovního stroje. Lze tak za koně zapojit běžnou traktorovou sekačku, balíkovač sena, mulčovač, atd. Koně tak získávají nový rozměr.

Vytvořte si web zdarma! Webnode